Zajrzeć do celi mnicha, wejść do krypty z mumiami, zaśpiewać chorał gregoriański i odpocząć w przyklasztornym ogrodzie. Najdłuższa z krakowskich nocy (14/15/16 sierpnia) Cracovia Sacra to wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest ukazanie fenomenu religijnego Krakowa, często nazywanego drugim Rzymem.
Na te noce najpiękniejsze świątynie, wraz z obiektami klasztornymi Krakowa i okolic, umożliwią zwiedzającym odkrywanie kościelnych zabytków, poznawanie tajników życia mnichów oraz klasztornych skarbców, które na co dzień pozostają zamknięte dla przybyszów.
Każdorazowo Nocy Cracovia Sacra towarzyszy motyw przewodni. W przypadku pierwszej edycji, w 2008 r. były to tzw. kościoły stacyjne – siedem krakowskich świątyń, które na mocy dekretu papieża Urbana VIII obdarowane zostały przywilejami odpustowymi siedmiu kościołów rzymskich. Rok później krakowianie i goście odkrywali kościoły i klasztory, w których znajdują się koronowane obrazy Matki Bożej (m. in.: Katedra na Wawelu, Bazylika Mariacka, Bazylika oo. Franciszkanów, Bazylika Bożego Ciała, Kościół oo. Karmelitów na Piasku, Kościół oo. Bernardynów, Kościół św. Szczepana, Kościół Matki Bożej Królowej Polski – Arka Pana w Nowej Hucie). 3 Noc Cracovia Sacra (14 i 15 sierpnia 2010) poświęcona była krakowskim świętym i błogosławionym. Organizatorzy zaprosili do wędrówki „szlakiem świętych” przez kościoły i klasztory, w których spoczywają ich relikwie.
W tym roku Noc Cracovia Sacra organizowana jest już po raz czwarty. Jej motywem będą papieskie bazyliki mniejsze - w Krakowie jest ich jedenaście, co stawia nasze miasto – oczywiście poza Rzymem – w ścisłej czołówce wśród miast świata.